Připravili jsme pro vás krátké video, které vás snadno seznámí s principem a průběhem mediace. Pustit si jej můžete přímo zde nebo na tomto odkazu.
Projděte si také nejčastěji kladené dotazy ohledně tohoto smírného a neformální řešení sporů.
Nenalezli jste odpověď na váš dotaz nebo se chcete nezávazně informovat?
Nejčastěji kladené dotazy:
Kdy je mediace vhodná?
- v případech, kdy se vám nechce trávit dlouhé měsíce před soudy;
- v případech, kdy máte zájem na trvalém a perspektivním řešení;
- v případech, kdy preferujete lidský a neformální přístup;
- v případech, kdy stojíte o zachování dobrých vztahů;
- v případech, kdy nechete utrácet za vysoké náklady spojené se soudním řízením.
Každý konflikt a spor je specifický, proto není vhodné na něj aplikovat univerzální soudní řízení, ale raději pružný a neformální proces, jakým mediace bezesporu je.
Co je to mediace?
Mediace je smírné, mimosoudní řešení sporů, kde nestranná třetí osoba pomáhá sporným stranám s vyjednáváním a hledáním řešení jejich konfliktu.
Jde o dobrovolný, soukromý, důvěrný a neformální postup, jehož výstupem je dojednání dohody, která spor ukončí. Jsou to tedy strany sporu, kdo rozhoduje o výsledku. Mediátor je pouze provádí řízením a pomáhá jim identifikovat důležitá témata, objasnit nedorozumění a hledat možná řešení, což jsou činnosti, které běžný soudce či rozhodce ze zákona provádět nesmí.
Jak je možné, že mediace tak často funguje?
Během mediačního řízení jsou slyšeny názory a potřeby všech stran konfliktu a následně je hledáno konsensuální a konstruktivní řešení.
Možná to zní překvapivě, ale ne vždy se daří tohoto dosáhnout v běžném vyjednávání. Důvodem je absence důvěry stran, nepochopení, psychologie stresu a silné emoce.
Co když soud nařídí mediaci?
Soud může na základě ustanovení občanského soudního řádu nařídit tzv. první setkání se zapsaným mediátorem a za tímto účelem jednání přerušit. Následně vás vyzve, abyste si sami vybrali mediátora, nebo vám jej sám určí.
V takovém případě se podívejte do seznamu zapsaných mediátorů a vyberte si mediátora, který vám bude nejvíce vyhovovat. V potaz byste měli vzít zejména jeho zkušenosti, dostupnost a reference.
Vybrat si můžete např. JUDr. Martina Svatoše,Ph.D., jednoho z nejzkušenějších zapsaných mediátorů v České republice.
Setkání s mediátorem je vlastně informativní schůzka, na které by vás měl mediátor informovat o výhodách mediace a o možnosti řešení vašeho sporu. Samotná mediace bude následovat pouze v případě, že s tím budete přímo souhlasit a uzavřete smlouvu o provedení mediace.
Odměna mediátora za první setkání se stranami je stanovena vyhláškou ministerstva spravedlnosti č. 277/2012 Sb. na 400 Kč za každou započatou hodinu
Jaký je výstup z mediace?
Výstupem z mediace je mediační dohoda, což je smírné, efektivní a trvalé řešení, které navíc udržuje a zlepšuje vzájemné vztahy původně sporných stran.
Jaké spory je možné v mediaci řešit?
V mediaci lze úspěšně vyřešit celou řadu různých sporů. Umožňuje to zejména její pružnost a neformálnost, která se snadno přizpůsobí konkrétním podmínkám a potřebám.
- Sousedské spory;
- obchodní spory;
- občanské spory;
- vnitrofiremní spory;
- sportovní spory;
- a mnohé další…
Jak se na mediaci připravit?
Mediace není pouhým rozhovorem stran, ale procesem, na který je třeba se řádně připravit. Z tohoto důvodu je vhodné přípravě věnovat přiměřený čas.
Odpovězte si zejména na následující otázky:
- Jaká jsou relevantní fakta případu?
- Jaké jsou problematické body, na kterých se strany neshodnou?
- Jaké jsou skutečné zájmy?
- Budou všechny osoby, které jsou pro spor důležité, při mediaci přítomné?
- Jaká jsou rizika v případě, že se strany nedohodnou?
- Jaké budou náklady, pokud se budete muset soudit?
- Za jakých okolností byste byli ochotní se skutečně dohodnout?
Pro koho mediace není vhodná?
Mediace není vhodná pro strany, které se nechtějí dohodnout a jejich cílem je vleklé soudní řízení. Dále pak není vhodná pro ty, komu nezáleží na nákladech.
Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?
Neváhejte se zeptat.