CIETAC

CIETAC

Sídlo: Peking, Čínská lidová republika

Datum založení: 1956

Internetové stránky: http://www.cietac.org

 

Rozhodčí pravidla

Aktuální rozhodčí pravidla CIETAC z roku 2005 naleznete v angličtině zde.

Rozhodčí pravidla, jež vstoupí v platnost k 1. březnu 2012, naleznete v angličtině zde.

Etická pravidla pro rozhodce (CIETAC Ethical Rules for Arbitrators) naleznete zde.

 

Vzorová rozhodčí doložka:

 Any dispute arising from or in connection with this Contract shall be submitted to the China international Economic and Trade Arbitration Commission for arbitration which shall be conducted in accordance with the Commission’s arbitration rules in effect at the time of applying for arbitration.The arbitral award is final and binding upon both parties.

China International Economic and Trade Arbitration Commission

CIETAC je v současné době asi nejznámnější rozhodčí institucí v Číně, která se se vzrůstajícím počtem mezinárodních případů hlásí o slovo asijského arbitrážního lídra.

CIETAC byl založen v dubnu 1956 v rámci čínské Rady pro provádění mezinárodního obchodu (China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT)). Sídlem CIETACu je Peking s detašovaným pracovištěm v Šanghaji,  Shenzhenu a Tianjinu (CIETAC Shanghai Sub-Commission,  CIETAC South China Sub-Commission, CIETAC Financial Arbitration Center in Tianjin).

CIETAC poskytuje řešení online sporů.

Zajímavosti

CIETAC má značný vliv na vývoj čínského práva rozhodčího řízení. Současně se však nemůže zcela zbavit nálepky rozhodčí instituce, která je pod vlivem svého mateřského státu, tedy Čínské lidové republiky se vším, co k tomu patří. V tomto směru je každé nové vydání jeho rozhodčích pravidel posunem kupředu.

Pravidla CIETAC byla v roce 2012 použita jako podklad pro mezinárodní soutěž studentů v oblasti arbitrážního práva Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot.